RSS

lapsed tahavad, et kõik oleks tavaline. võib-olla on see kõik, mida nad üldse tahavad*

08 sept.

ma lõpetasin kaks päeva raamatu Ununenud valss. eks ma olen vahepeal mõne teise raamatu ka lõpetanud, aga jutuks tuleb see nimetet eelkõige sellepärast, et see lihtsalt haagib otsapidi mu praeguse postitusega.

too valss…on selline rusuvat sorti, teise varvastel ning hinges tallumine. et loed ja ladus ja puha, aga pidevalt on kerge sita maitse suus. sest need teemad, need paksud niidid, mis loost läbi jooksevad, oli vastikult painavad ning väsitavad, mis inimese elu kaugeltki kergemaks ega ilusamaks tee, ainult söövad, kulutavad ning räsivad. seda ebameeldivam oli mul raamatut lugeda, et need seigad on ka mind elus liiga lähedalt puudutanud, omal nahal läbi proovitud. ja loomulikult ei mõtle ma sellele vaimselt piinavale ja pingelisele perioodile ega ajale tagasi teps mitte hea tundega. õigupoolest, kui saaks, siis unustaks üldse. tõsi, õnneks sai see küll üle elatud ja väljagi tuldud, aga ma pelgan, et selle hinnast on maha läinud vaid osa, teise poole maksan veel ühel päeval oma elu hinnaga, ehk selle võrra lühemaks jääva elueaga.
ja mis kõige hullem, siis pole need teemad ka tänaseks mu elust päris kadunud. just see hirmutab, vihastab ning teeb kurjaks.

lõpetatud raamatus oli minu jaoks ainult üks ilus ja helge kõrvalepõige ja need mõned lühikesed lõigud siin ja seal rääkisid isast:

aga ta ütles ka rohkesti meeldivat. isa ei kohelnud meid iial lastena. kui solvasid teda, solvas ta sind kohe vastu. kui ajasid teda naerma, tahtis tema rõõmurõkatus majalt katuse viia. ma ei mäleta laste “utsitamist” nagu mu õde “utsitab” omi, ikka “korista mänguasjad ära” ja “kallistame nüüd kenasti”. kui isa oli kohal, käis päev läbi üks palagan, just nii vägev nagu parajasti vaja. ta tülitses emaga, ta armastas ema. ta kadus ära. tuli koju, salkus ja meiega lõpmata rõõmsameelne. ma armastasin temas seda: võrratut ohu ja üllatuse õhkkonda. (lk 211)*

pärast isa surma ei läinud midagi õigesti, kui me seda ise õigeks ei ajanud; kogu õnn ja küllus, kõik ootamatud rõõmud tulid tema armastusest – hale, nagu see mõnikord oli ja mõnikord tohutu. pärast isa surma oli kõik raske töö – Conoriga abiellumine, Shayga abiellumine – ning kumbki tema tütar ei saanud midagi tasuta ega ära teenimata. (lk 262)*

“naine peab olema kas väga ilus või väga huvitav,” oli isal kombeks öelda siis, kui ta veel terve oli. “ja sina, mu kullake, oled hullult huvitav:” (lk 210)*

ma ei tea, kas ma olen teile juba rääkinud, et selliseid lõike isadest olen ma erinevatest raamatutest ikka ja alati alla jooninud. need toovad ja loovad minus tohutut turvatunnet. üks ilusamaid, mis mulle kohe hoobilt meenub on muide pärit Linn Ullmann´i raamatust “Rahutud”

get your fucking arm away from her seat. and your newspaper too. that is my daughter sitting there besides you. my daughter

Maarja muide pani minu jaoks mõni aeg tagasi oma sajas vastuses kirja üldse põhjapanevaima mõtte vanemate tähtsuse ning rolli kohta lapse elus:

tänaseks olen minagi raudpolt veendunud, et just vanemate ning kodu roll, nende armastus, tähelepanu, kohalolek, on kõige olulisemad ning määravamad, absoluutselt kõige alus lapse hakkamasaamisel tulevases elus. ja miks mitte ka vastuhakkamisel,kui selleks tekib vajadus.

vanemad on lapse tõelised ilmasambad.

kusjuures, sel puhul langeb isegi pisuke suurem roll ja vastutus mu arvates isale, kuna emadel on pahatihti argipäeva toimetustega rohkem jändamist. ning just isadel kipub jääma sellevõrra rohkem kvaliteetaega oma lapse/lastega suhtlemise tarvis.

ilmselt seepärast ma ei tahakski Giovannit sildistada mökuks või mõne muu sellise halvustava omadussõnaga. kui te teada tahate, siis mu üldse kõige suurem unistus oleks, et laps jookseb isa tulles talle rõõmustades lahtiste kätega otse sülle. et ta ootab teda. väga-väga.
siis mu süda oleks rahul.

aga nagu te arvate võite, siis need ukse kinnitõmbamised pole tulnud päris tühjalt kohalt. seal on alati taga ka mõni inetu olukord ja lugu. või meie viimaste aastate elukorraldus. sest kes ei sooviks elada ilusat ja toimivat kooselu.

kuid kahjuks ei jookse laps isa tulles talle käed laiali vastu. enamasti vastupidi.

mul ei oleks ilmselt probleemi Giovanniga muidu praeguses hetkes ühendust võtta. aga kui ma räägin muutumisest ning muutusest, siis ma ei usu enam ammugi, et midagi ses osas paremaks läheks, kui keegi päevad, nädalad, kuud, koguni aastad lihtsalt eemale hoiab ja siis täpselt samast kohast, samade mustritega jätkab.

ja sellisel kujul ei näe mina sel enam mõtet. on võimalust antud, mõistlik oldud ja proovitud juba kah.

mõistate, kuna ma usun raudpolt oma ilmasamba teooriasse, siis muretsen ma eelkõige oma lapse vaimse tervise pärast. tal tuleb sellele tuginedes terve oma järgnev elu hakkama saada. ja milleks seda ilmaasjata murendada ning lõhkuda.

*AnneEnright Ununenud valss

 
8 kommentaari

Kirjutas &emdash; september 8, 2022 toll Uncategorized

 

8 responses to “lapsed tahavad, et kõik oleks tavaline. võib-olla on see kõik, mida nad üldse tahavad*

 1. Kaur

  september 8, 2022 at 12:15 p.l.

  Vestlesin hiljuti sõbraga, kel täitus aasta lahutusest. On ka laps, väike, sõime-ealine, käib külakorda – kaks nädalat ühe, kaks teise vanemaga.

  Sõber ütles, et laps on aastaga särama löönud, emotsionaalselt. Et seda on näha ka igapäevaselt, aga eriti siis, kui vaatad fotosid – aasta taguseid ja nüüd tehtuid. Oli pidevalt… kas just kurb, aga vaikne ja selgelt koduste tülide paine all. Nüüd on pidevalt rõõmus ja tore väikelaps.

   
  • kellakagu

   september 8, 2022 at 12:20 p.l.

   Ja, 2pluss 2 on minu jaoks igati tervitatav juhul, kui tülid, arusaamatused, segadus, mis iganes, kodus tekivad mitte lapse pinnalt.
   Siis, kui ma jätan lapse teisele vanemale täies südamerahus. vastasel juhul ma need omad nö vabad päevad (või ka nädalad) ei saa rahuliku südamega elada ega olla.

    
 2. kellakagu

  september 8, 2022 at 12:33 p.l.

  Paar märkust veel mu eelmisele vastusele lisaks:

  Esiteks, ma tahaks tegelikult Kaurilt küsida, kas ta ikka luges mu postituse mõttega läbi? Mitte, et ma päriselt talt vastust ootaks. Aga nii suurele ringile. Või ei suutnud ma taas kord oma mõtet hästi edasi anda.

  Teiseks, peale oma esimese abielu lahutamist elasid poisid alguses minu ja mehe kodus nädal-nädal. Kuniks nad riburada lõpuks põhiosas ikka minu juurde jäid, eelkõige kooli ja käimistega seotult. Nii tuli ühel hetkel neile säästvam ja kõigile mõistlikum.
  Ehk, olen midagi oma elus nende asjadega erinevalt toimetanud. olenevalt olukorrast ja vajadustest jne.

   
  • Kaur

   september 8, 2022 at 2:25 p.l.

   Jaa, lugesin küll — miks sa arvad et ei?

   Ma lihsalt värskelt puutusin kokku “lapsed ja keerulised peresuhted” teemaga ja tahtsin oma kuuldud kogemust jagada, ei muud.

    
   • kellakagu

    september 8, 2022 at 4:53 p.l.

    Väga vabandust siis, mulle lihtsalt tundus, nagu sa oleks leiutanud jalgratta. Või vähemalt avastanud.
    Aga eks ma olen praegu tulenevalt olukorrast märksa tundlikum ning teravam ka. Katarina keeles sellline pisut tank-naine.

     
 3. exercicesdestyleennoiretivoire

  september 8, 2022 at 4:00 p.l.

  Ma ei saa hästi aru lausejupist « ja milleks seda ilmaasjata murendada ning lõhkuda ».
  Kas Giovanni kutsumine, tema le vastutuse seadmine toob kuidagi kaasa murendamise ja lõhkumise?
  See on ju juba, kui kõrvaltvaataja pilguga täheldada, lapse ja isa vahel juba toimumas.

  Kas Pääsu on G ainus laps?

   
  • kellakagu

   september 8, 2022 at 4:51 p.l.

   Ma tulin nüüd terapeudi juurest ja olen nii väsinud, et ma ei jaksa varvast ka liigutada. Ega selgitada, täpsustada, vaielda.

   Ei ole.

    
   • exercicesdestyleennoiretivoire

    september 8, 2022 at 6:51 p.l.

    Vaielda ei soovi mina ka.
    Vabandan, kui haiget tegin.

     

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: