RSS

Mineku eel

12 sept.

et siis too eileõhtune teatriamps, see oligi täpselt nii hea, ja suts paremgi veel, kui ma arvasin ja ootasin. kui tihti seda elus tegelikult ette tuleb, et me oma ootustes hiljem veidikenegi ei pettu? mitte just sageli vist?

esimese asjana sooviksin kohe eraldi välja tuua, et kuna see oli prantslase kirjutatud lugu, siis toimus ka loo tegevus Prantsusmaal, ma tahaks meelevaldselt küll siinkohal arvata, et Lõuna-Prantsusmaal, aga samas olen kindel, et ma olen lihtsalt võhik ja tegelikult on kindlasti ka põhja pool sama võluvaid paiku, siis oli seda Prantusmaa hõngu ja atmosfääri lausa erakordselt tõetruult suudetud lavakujundusega edasi anda. see pilt oli lihtsalt nii lummavalt kaunis ja ehe, et ma julgen pakkuda, et see oli parim tervik, mida mina oma elus näinud olen. toetas lugu lausa erakordselt mõjuvalt, seega suur aplaus kunstnikule. saate aru, ühel hetkel ma tabasin end mõttelt, et kogu etenduse vältel, kusjuures ma absoluutselt ei liialda, kui ütlen, et tõesõna, kogu etenduse vältel, kõlas mu peas taustaks, ma tahaksin seal elada, ma tahaksin seal elada, kuidas ma tahaksin seal elada! selles majas, selles kodus, käia hommikuti turul, osta värsket maitserohelist, küpseid tomateid, suuri kollaseid sibulaid, seeni ja ciabatta´t . istuda oma kalli elukaaslasega selle raske puidust söögilaua taga ning rüübata peaagu sõnatult punast veini. ärgata kell kolm öösel äikese ja vihmapladina peale. huh, ma hingan nüüd korraks välja.

lugu ise oli samuti armas ja südamlik, paljudes peredes ühel hetkel ettetulevad ja üleskerkivad küsimused, mis vajavad selgeks rääkimist ja otsuseid, aga sel puhul väga huvitavalt, omanäoliselt ja mänguliselt lavastatud. isegi ägedalt oleks siinkohal päris kohane väljendus. sest lavastus oli, kuidas siis öeldagi, väga hästi tasakaalus. emotsionaalsetele lahvatustele järgnes alati mõnus soojus ja rahunemine, et siis taas kord oleks võimalik veidi valusamaid vinte peale keerata. aga armastus hõljus siiski tuntavalt kogu etenduse vältel loo kohal, mis muutis kõik nii….sügavalt kuldkollaseks.

mulle meeldisid väga ka sellised väiksed sisu täiendavad nüansid ja kujundid, nagu näiteks hetk, kui tuli avalikuks, et mees naist elu jooksul petnud oli, siis hetkel, kui mees sellest rääkis, pillas naine toidu põrandale, mille peale ta algul põlvili, siis lausa kõhuli põrandal, pooleldi köögilaua all, kogu selle aja lapiga masinlikult põrandat puhtaks nühkis. see kestis ehk minuti, aga minu arvates andis piltlikult väga hästi edasi, kuidas petetud pool end sellistel hetkedel tunneb, korraga valu, pettumus, alandus, reetmine, nagu narts.

või polnudki see nii ja ma tõlgendasin midagi üle? seda küsisin endalt etenduse kestel ka päris mitmel korral. kas ainult mina näen/kuulen seda nii? tegelikult oleksin tahtnud etenduse lõppedes lausa mõnda kohta kellegi peal kontrollida, kas ma sain ikka päris kõigest aru? kes neist siis ikka lõpuks surnud oli? kas ainult naine? või siiski mõlemad? need seened seal lõpus……ja…..hotellituba…..see meenutus….et ikkagi mõlemad? või ainult naine?
mis iseenesest polnud kokkuvõttes tegelikult üldsegi oluline ja häiriv, etendusest saadud tunnet ja kogumuljet ei vähendanud see mitte piiskagi, kuna suures plaanis oli kõik siiski vägagi arusaadav ja selge, võib-olla et too pisuke arusaamatus ja segadus peas, need küsimused, mis enda jaoks õhku jäid, andsid kokkuvõttes hoopiski juurde, ma pole milleski päris kindel. aga üks valitud kaaslane oleks sel etendusel vist võinud kaasas olla küll. aga tõesti ainult inimene, kes hiljem etendust liigselt ei lahjendaks, üksinda on enamasti alati kindlam, kui lihtsalt kaaslasega, aga eilsel etendusel oli tegemist kindlasti looga, kus oleks olnud hiljem päris põnev ja huvitav veidi emotsioone ja mõtteid vahetada.

saalisistujatest mõned kandsid muide ka maske, aga paar naist minu eest reast nt panid maskid ette vaid korraks ja ainult selleks, et endast paar kiiret selfit teha, allkirjaks arvatavasti teatris, või midagi muud sarnast. nagu mage, nii mage, ma poleks õigupoolest seda episoodi vist tahtnudki näha. või siiski. teistmoodi vajalik teater.

aga hea, vaatamata kõigele, küll oli hea, ikka nii kuradima hea.
oleksin tahtnud kohe kõiki näitlejaid lõpus kõvasti kallistada

 
2 kommentaari

Kirjutas &emdash; september 12, 2020 toll Uncategorized

 

2 responses to “Mineku eel

 1. Bianka

  september 12, 2020 at 9:29 p.l.

  Käisin ka eelmisel nädalal teatris. Heameel, et see oli etendus, mis ei valmistanud pettumust ja millest oli pärast kaaslasega midagi arutada. Ja eriti meeldis mulle, et korraks jälle oli nii, nagu enne. Istusin saalis kõrvuti võõraste inimestega. Ma pole seda kunagi kartnud, aga vahepeal kartis riik minu eest ega lubanud. Kusjuures, keegi ei köhinud etenduse jooksul. Mingil hetkel, kui mul kurk kuivast õhust karedaks läks ja köhatus tahtis tulla, surusin selle alla. Kahetsesim, et veepudelit kotis polnud.

  Nii tore oli normaalne olla, üle pika aja. Ma olen väsinud kartmast, ma tahan lihtsalt elada

   
 2. kellakagu

  september 13, 2020 at 8:14 e.l.

  Jaa, vat see mõte käis mul ka korraks peast läbi, et tänases päevas peaks veepudel kohustusliku aksessuaarina alati igaks juhuks kotis olema:) mul kipub samamoodi just teatris ja kinos teinekord see kuiv ärritusköha tulema:)

  ja inimesed on tõesti tüdinenud ning väsinud kartmast. Ma vaatan töölgi, kui õnnelikult kõik õppejõud ohkavad, kui loengutest tulevad, et niiiiiii hea jälle klassiruumis olla. üks saatis mulle vahva meili vastu, kui ma tal ühe tudengi äreva meili peale ruume vahetasin: Mõnusalt packed meeleolu oli ja kõik tundus jälle nii normaalne 🙂

  see võtab nii kenasti minu arvates hetkel selle üldise meeleolu kokku:)

   

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: