RSS

Siis, kui keegi teine on lapsega haiglas, jäin mõtlema..

12 jaan.
see Jõul sai kõik kokku

Troonipärijaga
sain teada, mis tähendab pidevas liikumises, mitte röökiv ega karjuv, aga selline koguaeg pisut vinguv ja traageldav laps. sain teada, mida tähendab laps, kes vankris algusest peale ei maga ning istevankrist juba kuue-kuuselt aina välja vingerdab. kes peale ärkamist täpselt kuus sekundit voodis püsib ning kes süüa ja magada soovib täpselt nii palju ja vähe, ehk ökonoomselt, kui eluspüsimiseks vaja on.
sain teada, mida tähendab larüngiit ja haigla.

ja kõige rohkem sain teada, mida tähendab laps, kui selline. kui ei saa enam magada, televiisorit vaadata, raamatut lugeda, süüa, duši alla, pikali visata, väljas käia. nii palju, kui tahad. ja siis, kui tahad. teoorias meid muidugi hoiatatakse,, et see juhtub, aga seda enne ikka ette ei kujuta, kui see lõpuks käes on. minu jaoks oli see ikka paras šokk!

Tudengilt
sain teadmise, mida tähendavad kõrvapõletikud, kuulmekile šunteerimine, oksendamise tagajärjel tekkiv vedelikupuudus, kus laps on voodis nagu elav laip. mis on haigla ja tilguti. mis on adenoidid ja operatsioon. epilepsia. salmonelloos. sain teada, kuidas tikriokka torkest saab hakata südame poole jooksma punane joon. mis on peahaav  ja luumurd.

lisaks sain teada, et on lapsi, kes üldse ei nuta ning on alati heas tujus. söövad kõike ja probleemideta ning magama jäävad ka püstijalu. ning on küll väga sotsiaalsed, aga öösel peavad olema nui neljaks oma kodus ja oma vanematega. ja nii kuni  viienda klassini.

Ruudiga 
sain teada, mida tähendab enneaegne laps. platsenta irdumine. võidujooks ajaga ning saatusega. mis on vedamine ja tõeline õnn. mis on küvöös, hingamisaparaadid, monitorid, rohked voolikud. esimene kuu haiglas. mis tähendab mõnekuusel läkaköha. kunagi hiljem kõrge kolesterool. endrokrinoloog.
ja muidugi sain teada, mida tähendab tissitamine. jumalik tegevus, mis sai teoks ainult tänu sellele, et Ruudi ei talunud kunsttoitu. kuni temani arvasin, et mul rinnas piima pole. eelmised poisid läksid pudelile üle juba ühe-kuuselt, just sel totral pühjusel.
et siis Tissitamine, täie rinna ja suure tähega, kuni kolme aastani välja, sellest on lugusid:) aga seda viimast ei pea lugema, kes ei taha.

lisaks sain teada, kui lapse närvisüsteem on tundlikum, mis ei talu rahvarohkust ega uusi kohti. mõistsin ning tajusin esmakordselt lapse kohanemisraskusi võõrastes kohtades. sain tunda, kui suur peavalu ja probleem võib olla, kui laps ei taha käia kuni koolini lasteaias.
ja mida tähendab hea lapsehoidja.

kui Suveplkat ootama jäin, siia arvasin, et tean lastest no kui mitte päris kõike, siis peaaegu kõike. aga eksisin, oi, kuidas eksisin.

Suveplikalt
sain teada, mis on gaasid. kui laps esimesed neli kuud päevad läbi ainult röögib. mitte lihtsalt ei nuta, vaid kohe röögibki. mis tähendab laps, kes ei armasta vannis käia. laps, kes ühest hetkest ka öösiti ei maga. mida tähendab, kui iga pooleteist tunni tagant tuleb ärgata ja nii pea kolm aastat järjest. mis tähendab, kui laps ei võta lutti. ja laps, kes tõuseb seitse aastat igal hommikul hiljemalt kell 7. mida tähendavad alates aastast kuni päästva madlioperatsioonini täiesti lõputuna tekkivad haigused, mis 99% lõppevad 40-kraadise palavikuga ning antibiootikumidega.
sain teada, mis tähendavad sügelised. üle keha olev allergia. et tuulerõugete tüsistus võib olla mädane kõrvapõletik ja villid suus. mida tähendab paariaastasel hambavalu ning 8 hambaauku ning ühel päeval ka narkoosis hambaravi, kui laps ka kõikvõimalike meelistuste, selgituste ning ärarääkimiste katsete tulemusel pole endiselt nõus hambaarsti juures suudki lahti tegema. milline vaevaline läbielamine, aga kui suure kergenduse tooja oli siiski madlioperatsioon, peale mida kadusid hambavalud ja -augud, sagedased palavikud ning antibiootikumid ja ka allergia. mida tähendab erakordne koera ja muude loomade ning putukate kartus. kummaline tundlikkus riiete ja näiteks patsitegemise osas. sain teada, mida tähendab laps, kes autos sõita ei armasta, seal non-stop röögib ning kellega saab pikemaid vahemaid läbida vaid tema magamise ajal. sain teada, mida tähendavad kopsupõletikud ja haiglas olemised. mis on puukborrelioos. suur kasv ning pidev võitlus kaaluga.
sain teada, mida tähendavad tujud. mured suhtlemisega ja sõpradega. sain teada, mida tähendab lapse kooli minek. solvumised. intriigid. kõikvõimalikud kolmnurgad. ning lapsega koos õppimine. sain teada, et see kõik võib paras lisatöö olla.

selle lapsega sain teada, mida tähenab tõeline väsimus. kuid ja aastaid kestev. ümberkukkumiseni ning nädalaid vältava iiveldusega. sain teada, mida tähendab kannatlikkus. kannatlikkus. ja veel kord kannatlikkus.
Suveplika pole halb, aga teda on palju ning tema intensiivus, suhtlemisrohkus ning liigutused/liikumised tõmbavad mind energiast tühjaks, nagu sidruni. täitsa eriliselt. ta on võtnud minult üksinda rohkem, kui kõik ülejäänud neli kokku.
päris kindlasti on selle juures päris arvestatav roll Suveplika isal, st tema puudumisel, sest Suveplika isast on tema kasvatamisel täpselt null abi olnud. alates Suveplika sünnist kuni lahkukolimiseni hoidis ta oma last üksinda paar-kolm tundi vast nii kuuel korral. või äkki seitsmel.

see tähendab, et sain Suveplikat kasvatades ka teadmise, mida tähendab lapsekasvatamise juures tohutu üksindus. teise vanema absoluutne hoolimatus ning ükskõiksus. see on midagi kirjeldamatult  valusat ning arusaamatut.

Pääsu,
temaga olen teada saanud, et hambad tulevad. ja mida tähendab olukord, kus kaalu peab jälgima, aga mitte selle pilguga, et seda liiga kiiresti ja palju ei tuleks, vaid vastupidi, et seda veidikegi lisanduks. sel väiksel põhjusel pole ma varem muretseda saanudki.
rohkem nagu polegi, aga Pääsut pole veel kuigi palju olnud ka.

No ja muidugi
tean ma täna ka väga hästi, mida mulle endale lisandunud aastad mõnele lapsele juurde ja teiselt jällegi röövinud on.
aga see on juba täitsa teine teema

 
2 kommentaari

Kirjutas &emdash; jaanuar 12, 2018 toll Uncategorized

 

2 responses to “Siis, kui keegi teine on lapsega haiglas, jäin mõtlema..

 1. Käsitöö Kaja

  jaanuar 14, 2018 at 9:33 e.l.

  Raskused raskusteks, aga kokku on saanud igati vahva kamp. Super 🙂

   
 2. soodoma ja gomorra

  jaanuar 14, 2018 at 12:13 p.l.

  Ma ütleks pigem kogemused. Hea asi on see, et mida rohkem, seda kergemaks, rahulikumaks ja leplikumaks tegelikult sees läheb. Palju rohkem mõistmist. Arusaamist. Värve. Vähem hinnanguid. Hukkamõistu. Kamp on jah. Seda küll.

   

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: