RSS

Emast

12 aug.

Muidu nii ülimalt korralik, toimekas ja puhas inimene, nagu meie ema seda on olnud ja on, andis ta meile kodust kaasa ka kindlasti vähemalt ühe üldises mõistes väga halva kombe. Ta ei õpetanud meid õhtuti hambaid pesema.

Et siis see elementaarne tegevus, mille vahele või ärajätmine enamiku inimeste jaoks täiesti välistatud on(vähemalt niisugune mulje on mulle ajaga jäänud, sest miks muidu ma juba ammuilma seda halba harjumust teiste inimeste eest varjama olen hakanud, kui nad mind varemalt siis alati sellise üllatunud ja samas halvakspaneva pilguga vaatama jäid, (seda veel siis, kui arvasin, et minusuguseid leidub kindlasti veel), millest ma teisipidi jälle sugugi aru ei saa, sest mina ei vaata näiteks kunagi pahasti inimestele, kes oma voodipesu ei triigi, mis jällegi mulle absoluutselt elementaarne tundub), et siis see õhtune hambapesu minu puhul reeglina ei toimi. Vahel harva ma siiski millegipärast tunnen, et tahaks õhtul hambaid pesta ja sel juhul ma loomulikult endale seda keelama ka ei hakka. Kuigi usun, et neil kordadel ei pese ma mitte niivõrd hambaid, kui midagi muud enda küljest või peast maha. Huvitaval kombel pole mul õrna aimugi, kas mu õde on minust ses osas tublim, kuigi muidu olen arvamusel, et tean tema elust kõike.

No ja nüüd ühel täiesti suvalisel hetkel ja õhtul, kui ema ja lastega häärberis magama sättisime, küsis ema äkki: “Kas tead, miks ma õhtuti hambaid ei pese?”

Ausalt öeldes tuli see küsimus sedavõrd ootamatult, et ma ei osanud kohe midagi kosta, aga jäin muidugi põnevuse ja uudishimuga ootama, mis vastuse ta ise sellele küsimusele annab.

“Ma ei raatsi. Ma armastan õhtuti enne voodisse minekut veel midagi süüa ja mulle meeldib, kui see hea maitse mulle suhu jääb”.

Seda, et ta õhtuti süüa armastab, see polnud loomulikult mingi üllatus. Aga see ülestunnistus, miks ta seejärel hamabid ei pese tundus seepeale nii lõpmata inimlik ja armas, et oleksin tahtnud teda kohe kallistada.

Aga ei julgenud. See pole meie peres kunagi moes olnud. Teatud vanusest kohe kindlasti mitte.

Siit moraal, kallid lapsevanemad, ärge püüdke oma laste silmis üdini täiuslikud ja ilmeksimatud olla:)

 
14 kommentaari

Kirjutas &emdash; august 12, 2011 toll Uncategorized

 

14 responses to “Emast

 1. Sipsik

  august 12, 2011 at 10:29 e.l.

  :D:D:DMul tekkis ka kohe hirmus soe tunne ja naeratus valgustas mu nägu, kui seda siirast ülestunnistust lugesin:))) Kuidagi jube armas:))) Ja armsalt inimlik.

   
 2. Berito

  august 12, 2011 at 1:00 p.l.

  su õde on selles osas tunduvalt tublim ja peseb igal õhtul korralikult hambaid (võta näpust kus see komme mulle külge on hakanud :))muidu ajas SK sissekanne õe muigama, eriti voodipesu triikimise ja kallistamise kohal.

   
 3. Anonymous

  august 12, 2011 at 1:00 p.l.

  su õde on selles osas tunduvalt tublim ja peseb igal õhtul korralikult hambaid (võta näpust kus see komme mulle külge on hakanud :))muidu ajas SK sissekanne õe muigama, eriti voodipesu triikimise ja kallistamise kohal.

   
 4. soodomakomorra

  august 12, 2011 at 1:26 p.l.

  no mina arvan, et see on sulle su meestelt külge hakanud:)

   
 5. tuulealleaa

  august 13, 2011 at 2:26 p.l.

  ma ei mäleta samuti, et ema oleks kunagi mul hambaid käskinud pesta..see tuli ikka kuidagi iseenesest 😉

   
 6. tegelinski

  august 13, 2011 at 5:28 p.l.

  Aga kuidas pisi-tibuga on? Kui mulle lapsi laenutatakse, siis me peseme alati väga korralikult hambaid, mõlemad 🙂 Muidu juhtub küll nii, et kuidas juhtub. Aga muidu… lugesin ja mõtlesin, et mõni asi on niii tuttav!

   
 7. soodomakomorra

  august 14, 2011 at 8:18 e.l.

  no kõige väiksemaga on nii, et praeguses ajajärgus teeb ta ja ei tee kõiki neid asju, mida minagi.seega, kui mina pesen, siis on ka tema korralik ja vastupidi.mulle on alati tunudud, et lastelt ei saa nõuda seda, mida sa ise ei tee.

   
 8. JÄÄRAPLIKA:

  august 14, 2011 at 1:37 p.l.

  Hehee, nii armas ülestunnistus tõepoolest. Eks üldsus jah arvab ju, et peab 2x päevas hambaid pesema. Kuigi ma tean isegi ühte hambaarsti, kes õhtuti hambaid ei pese :))) Ta ütles, et peseb hommikuti korralikult elektrihambaharjaga+ niiditab + kasutab suuvett. Ja päeva jooksul siis närib aeg-ajalt ksülitooliga nätsu. Ja nii ongi. Muideks paljukirutud coca-cola ei ole ka hammastele kahjulik rohkem kui teised suhkrustatud karastusjoogid. Kahjulikud oleks nad siis, kui päevast päeva lonkshaaval seda jooksid.

   
 9. Kati

  august 14, 2011 at 6:38 p.l.

  Nii erinev, mida inimesed naudinguks peavad.Ma jumaldan õhtuti värskelt pestud hambaid ja ka ihu, et siis puhtana voodisse pugeda. Ja ei suuda siiani mõista, miks mu vend alati enne hommikusööki hambaid peseb. Söök peale hambapesu täiesti kaka maitsega juuu.Aga talle meeldib nii 🙂

   
 10. soodomakomorra

  august 15, 2011 at 10:52 e.l.

  eks see üks hambaarst ongi see erand, mis reeglit kinnitab:)aga ärge must nüüd nii halvasti ka arvake, ma pesemas ikka käin edasi, ja korralikult:)

   
 11. JÄÄRAPLIKA:

  august 16, 2011 at 9:11 e.l.

  Hambaid tuleb hambaarstide sõnul hommikul ikkagi pesta: ENNE sööki, st. pärast ärkamist,sest1) öö jooksul eraldub suu limaskesta kaudu organismist jääkaineid, mis hammaste pesuga suust uhutakse (muul juhul taas sisse süüakse),2) hambapasta sisaldab olulisi aineid, mis annavad hambaemailile "kaitse bakterite rünnaku eest".Kohe peale sööki ei tohi hambaid pesta, peab ootama vähemalt 10-15 min, sest tänu happerünnakule suus kohe pastaga ja harjaga ligi minnes kahjustad oma hambavaapa. (Eriti julm kui peale jogurti söömist hambapasta ja-harjaga mässama hakkad.) Jah, see ei mõju üleöö aga pikemas perspektiivis annab tunda.

   
 12. soodomakomorra

  august 16, 2011 at 11:21 e.l.

  Kuule, hambaarst, kui sa juba selgitustööd tegema hakkasid, äkki sa tead siis juba seda ka….kunagi käisin kosmeetikas ja uurisisn, kui palju on kasu näonaha vananemise vastu, kui korrapäraselt kreemitada ja kosmeetikut külastada…kosmeetik vastas, et mitte üle 10%, et enamus ikkagi geneetiline….kuidas antud…..kas hammastega on sama lugu…pese või ära pese….ikka nii nagu antud?

   
 13. JÄÄRAPLIKA:

  august 17, 2011 at 11:31 e.l.

  Hammastega on nii, et on ikka kasu küll pesemisest. Eriti kui on nö viletsad hambad paketiga kaasa antud, siis tuleks veel ülima hoolega pesta, niiditada ja arsti juures kontrollis käia.

   
 14. murulane

  juuni 29, 2020 at 6:09 p.l.

  Ma ütleksin näiteks, et ongi geneetiline! Ma ei näinud oma ema ü h t e g i korda elus hambaid pesemas, ja tal muidugi oli keskealisena juba paras surnuaed suus ka. Aga ma ei näinud seda tegemas ka isa. Paar korda trehvasin, et pesi peensoolaga(!), ütles, et neil Ida-Virumaa külas olla nii tehtud. Ja kui ta 70a. suri, polnud tal ühtegi auku ega ühtegi hambatohtri külastust, suu ilusaid valgeid pärleid täis!(ta ka ei suitsetanud muidugi). Mina olin nii ja naa, kaldusin ema poole, esimene auk tuli 16 aastaselt. Mu tütar nühib praktiliselt titest saati, aga juba kolmeselt hakkas hambaarsti kabineti ukse taga istumas käima…

   

Lisa kommentaar

Kommenteerimiseks palun logi sisse, kasutades üht neist võimalustest:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: